Má práce mě baví, říká německý ohňostrůjce Matthias Lünig

5/6/2013
Brno – Matthias Lünig se poprvé zúčastnil brněnského festivalu Ignis Brunensis v roce 2001, kdy byla jeho tehdejší společnost Nico Lünig Stuttgart úplně první zahraniční skupinou na festivalu. Nyní se vrátil a dnes večer na Brněnské přehradě předvede ohňostroj nazvaný Show musí pokračovat. „I po čtyřiceti letech mě to baví,“ říká německý ohňostrůjce o své práci.

Německý ohňostrůjce Matthias Lünig. Foto: Kristýna MotlováPřehlídky jste se zúčastnil už v roce 2001. Co se za tu dobu změnilo?
Před dvanácti lety nebyly všechny ohňostroje ještě ovládány počítačem, ale ručně. Zvětšilo se také odpaliště ohňostrojů, které má nyní asi sto metrů na šířku.

Kdy jste začali s přípravou letošního ohňostroje?
Přípravy v naší společnosti trvaly zhruba dva týdny. Předtím jsme samozřejmě ještě několik dní diskutovali o výběru hudby a dalších záležitostech. Zde na přehradě už byla příprava krátká, i když jsme měli menší problémy kvůli deštivému počasí.

Jaký váš ohňostroj bude?
To se těžko vysvětluje. Každá společnost má velmi dobrý materiál a rozdíly mezi ohňostroji budou jen v jejich designu. Myslím, že všechny čtyři soutěžní ohňostroje budou povedené.

Z kolika střel se váš ohňostroj skládá?
V ohňostroji je tisíc pět set střel, každá z nich se navíc skládá z velkého množství světel.

Jaký největší ohňostroj jste připravoval?
Největší ohňostroj jsem dělal před třiceti lety v Berlíně za účasti půl milionu lidí. Myslím, že dodnes jde o jeden z největších ohňostrojů, které kdy byly k vidění. Trval čtyřicet minut.

Projevují se v ohňostrojích nějaké trendy?
Každý rok se objevují nějaké efekty, ale nejsou zcela nové, nelze říct, že jsou k vidění úplně poprvé. Ohňostroje mají velmi starou tradici a v současné době je množství efektů obrovské.

Jak jste se dostal k práci ohňostrůjce?
Před sto třiceti lety s ohňostroji začal můj prapradědeček. Nyní zastupuji čtvrtou rodinnou generaci, která v tomto odvětví pracuje. Sám jsem začal ve společnosti mého otce, hned když jsem ukončil školu. Bylo mi osmnáct let, což je nyní přesně čtyřicet let zpátky.

Jak přesně vypadá vaše práce?
V minulosti jsme ohňostroje vytvářeli, měli jsme ve společnosti kolem dvaceti pěti lidí a celý rok jsme se zabývali výrobou. S tou jsme ale nyní přestali, většina materiálu přichází z Dálného východu, konkrétně z Číny, někdy také z Itálie. V dnešní době už ohňostroje pouze prodáváme dalším lidem, kteří dělají show. My sami už mnoho show v Německu neděláme.

Kristýna Motlová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz
cz en