Komponovaný ohňostrojný muzikál propojil čtyři kontinenty a poslal pozdravy do Jihoafrické republiky

15/8/2021

Brno, Špilberk - Rozmanitá podívaná v rytmu jazzu a burlesky, pop music i rockových tónů se nad Špilberkem rozzářila v sobotu 14. srpna. Tým z české společnosti Flash Barrandov SFX se supervizí z Německa využil pro druhý komponovaný muzikál Pozdravy z kontinentů a na kontinenty známé i nové choreografie ze čtyř kontinentů a od šesti národů.

Diváci tak mohli srovnat design pocházející z Evropy, Afriky, Austrálie a Asie. Připomněli si už známé show Norska, Austrálie, Filipín a nezapomenutelného Španělska. Jihoafrickou show připravili převážně čeští ohňostrůjci ve spolupráci s těmi Jihoafrickými jako symbolický pozdrav a dárek. A japonští ohňostrůjci, kteří se v Brně představili už v roce 2008, předvedli adaptaci svého představení z roku 2019 z Hannoveru.

„Zatím jediný, kdo nám tu chybí, je Amerika, a tu bychom určitě chtěli na Ignis Brunensis pozvat v budoucích ročnících. Doufáme, že další roky už plně mezinárodní spolupráci umožní," přiblížil za pořadatelskou společnost SNIP&CO Ondřej Morávek. Američany by na festivalu rád přivítal i umělecký ředitel Jaroslav Štolba. „Jsem zaměřený na americký kontinent do takové míry, že by se dalo říct, že tu někoho chceme mít téměř za každou cenu. Líbila by se mi Jižní Amerika, kde mají k ohňostrojům téměř náboženský vztah," uvedl.

Komponovaný formát sklidil mezi diváky velký úspěch. Pyromuzikál střídal komornější fragmenty s těmi, které doslova pohltily celé nebe. „Hodně se mi líbilo spojení různých zemí a stylů. Show byla dobře sestavená, některé pasáže měly rychlejší nástup a byly spíš intenzivní, agresivní, jiné byly pozvolnější," ocenil ohňostrojný muzikál například Patrik Pivoda. Rovněž divačka Ela Klapková představení chválila. „Moc se mi to líbilo! Myslím, že u Jihoafrické republiky se ohňostrůjci opravdu překonali, při jejich části jsem se přenesla do africké savany," zhodnotila.

Umělecký ředitel Jaroslav Štolba přiblížil, jak nápad vznikl a jak vypadala spolupráce. „Když nebylo možné sem kvůli pandemii pozvat zahraniční ohňostrůjce, rozhodli jsme se tímto způsobem pomoci festivalu, aby vůbec byl, aby diváci něco dostali a abychom udrželi kontakt s ohňostrojným světem. Ohňostrojné show jsou zvláštním oborem, v němž se setkávají lidé, kteří si rozumí, ať jsou z jakékoli části světa," řekl.

Pořadatelé nevylučují, že diváci uvidí komponované muzikály i v budoucnu. „Nápad s mezinárodním ohňostrojem se nám líbí, ale soutěžní ohňostroje by už z logiky věci měly být připravené jedním národem. V budoucnu tedy zvažujeme zařadit komponované show jako prelude nebo epilogy," uvedl za pořadatele Ondřej Morávek.

Dominika Lišková

Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en